Görsellerin telif hakları saklıdır ve onları indirme izniniz yoktur. İndiren, izinsiz kullanan kişiler yasal yükümlülükleri kabul etmiş sayılır.

Close
En son neler yazdım?

Namaz sancıma ilaç, yanık yerime merhem. Onsuz ebedi hayat benim olsa istemem..

Öz Geçmiş

/ 24 Nisan 2022

1989 yılında İstanbul’da doğan Emre ÇAKAL, 2006 yılında Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Elektronik bölümünü bitirdikten sonra 2007 yılında Selçuk Üniversitesi Ereğli Meslek Yüksekokulu, Elektronik Haberleşme bölümüne yerleşerek ilk yılını bölüm ikincisi olarak ve eğitimini bölüm dördüncüsü olarak tamamladı. Bu eğitimi sırasında devre tasarımı ve PIC programlamayla oldukça fazla ilgilenip küçük çaplı güzel projeler yapma fırsatı yakaladı.

Yüksekokul eğitiminin ardından 2009 yılı Eylül ayında Arvato Teleservice firmasında Nokia Teknikeri olarak işe başladı. Kariyer hedefleri doğrultusunda iş değişikliği yaparak Koyuncu Elektronik Destek Bilişim firmasında Samsung Teknikeri olarak bir süre çalıştı. Çalışmaya devam ederken kendini de sürekli geliştirmeye devam etti. Yapmak istediği projeleri ve hedeflerini daha ileri taşımak istemesi ve kendini de olduğundan daha fazla geliştirmeye karar vermesinin ardından dikey geçiş sınavına girerek eğitim hayatını kaldığı yerden devam ettirmeye karar verdi.

2012 yılında Bülent Ecevit Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne yerleşerek eğitimi sırasında; PIC programlama, MATLAB, Visual Studio, Arduino, PLC gibi birçok alanda kendisini geliştirdi ve birçok robot yarışmasına katıldı.

Eğitimi sırasında 2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk döneminde Erasmus programıyla Portekiz’in başkenti olan Lizbon’a giderek eğitiminin bir kısmını Universidade Nova da Lisboa üniversitesinde tamamladı.

Eğitimi sırasında freelancer olarak küçük çaplı projeler yapmaya devam etti. Arta kalan zamanında ise alanının dışında mesleklerde yarı zamanlı çalışarak tüm zamanını verimli geçirmeye çalıştı.

2017 yılında Elektrik-Elektronik Mühendisi ünvanıyla Tara Robotik Otomasyon firmasında Proje mühendisi olarak robot programlama görevine başladı. Burada çalıştığı süre boyunca 30 dan fazla Robotlu Projede görev aldı. Kullanılan robotların çok büyük bir kısmı ABB marka olsa da bir kaç projede KUKA robot ve FANUC ile de tanışma fırsatı yakaladı. Aynı zamanda ABB marka ve Siemens marka PLC programlarında da kendini geliştirdi ve çok fazla sistem devreye aldı. Bu süre de Beckhoff marka PLC eğitimleri de alınıp onu da öğrenilecekler listesine çoktan eklemişti. Çalışma süresince Robot programlama, Proje mühendisliği ve Otomasyon Birim Şefi görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştı.

2019 son çeyreğinde vatani görevini Bayburt ta yaptı. Vatani görevinin ardından bir süre freelancer olarak çalışmaya karar verdi. Ancak öğrenilecek hala çok şey olduğunu bildiğinden gelen teklifleri de çok detaylı olarak, kendisini ne kadar ileri taşıyacak bir teklif olduğunu düşünerek değerlendiriyordu.

2019 Aralık ayınca Flexkon Konveyor A.Ş. firmasında Otomasyon Sorumlusu olarak işe başladı. Kendi ekibini kurdu ve 5 kişilik bu birimi yönetmenin yanında zaman zaman sahada projeler devreye almaya devam etti. Özellikle AS-I hatları, Lenze Decantral sürücüler, SEW Servo sürücüleri, SICK barkod okuyuculaır, PILZ programlanabilir güvenlik röleleri devreye almak için saha da sık sık görev aldı. Sahada olmadığı zamanlarda ise projelerin tekliflerini çıkarılması, maliyet analizlerinin yapılması, EPLAN programında elektrik projelerinin çizilmesi, tedarikçiler ile iletişime geçip teknik ve maddi iyileştirilmelerin yapılması noktasında çalıştığı firmaya bir çok katkıda bulundu. Görevi boyunca Siemens, Beckhoff, AllenBradley gibi PLC ler, SEW ve LENZE servo sürücüler, PILZ ve SICK programlanabilir güvenlik rölelerini programlamakta ve projelerin %70 inden fazlası yurt dışına gönderilmektedir.

Görevi dışında kendine ayırdığı zamanlarda sürücü kartları, C# ile PLC haberleşmesi, görüntü işleme gibi alanlarda da çalışmalar yapmakta. Ayrıca öğrendiklerini ve edindiği tecrübeleri çevresiyle, özellikle de öğrencilerle paylaşmak için çalışmalar yapmakta. 2021 yılı itibariyle aldığı karar ile Udemy platformunda eğitimler çekmeye başladı.

03.09.2021 tarihi itibariyle edindiği tüm bilgi ve deneyimleri ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak, kendisini geliştirirken özgürlüğün sınırlarını aşmak istemesi ve aynı anda bir çok alanda çalışmalar yaptığından kendi işini resmi olarak kurdu. İşini profesyonel olarak yapan ve kaliteden ödün vermemesi mottosuyla yola çıkan Emre, firma isminde de aynı mottoyu kullanarak PIQRA (Professional Quality Robotic and Automation) Robotik ve Otomasyon Sistemleri Limited Şirketi ile hizmet vermeye başladı.

Siemens, ABB, Beckhoff, Allenbradley, LS ve GMT marka PLC’ler,
Siemens, Beckhoff, Allenbradley, LS ve GMT marka HMI Paneller,
Pilz, Leuze, Wieland marka programlanabilir güvenlik röleleri,
Lenze, ABB, Siemens, Danfoss marka AC sürücüler,
Lenze, Sew marka Servo Sürücüler,
Lenze, Nord marka Desantral AC Sürücüler,
SICK, Datalogic, Keyence marka kamera uygulamaları,
SICK, Datalogic, Banner marka Barkod/QR Kod/Data Matris uygulamaları,
Konveyör ve sorter sistemleri

alanlarında hizmet vermeye devam etmekte.

20.02.2022 tarihi itibariyle kendi işinin başında projelerine devam ederken Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında tezli yüksek lisans programına yerleşmeye hak kazandı.

Şuan da kendi işini ve yüksek lisansını devam ettirmekte.